
Правила поведінки під час обстрілів в умовах воєнного стану в Україні
У час, коли в країні відбуваються воєнні дії, задля збереження життя громадян – мирного населення, існує необхідність звертати особливу увагу на рекомендації щодо дій під час обстрілів.
ЯКЩО ОБСТРІЛ ЗАСТАВ ВАС У ПРИМІЩЕННІ:
– вирушаємо у кімнати без вікон, якщо таких у квартирі немає – тримаємося далі від вікон та будь-яких засклених предметів. У будь-якому випадку тримаємося ближче до несених стін;
– потрібно сісти на підлогу біля стіни, що нижча людина – тим менше шансів попадання в неї уламків. Вікна можна “зміцнити” диванними подушками або закрити важкими меблями з речами.
– якщо ви живете у приватному будинку й ховатиметеся у льосі, залиште на видному місці великий плакат із написом, що під час обстрілу ви перебуваєте там. Укажіть також, де саме льох розташований. Є небезпека того, що підвал при обстрілі може завалити;
– при перших ознаках обвалення встаємо у дверному отворі й руками упираємося в косяки або лягаємо поруч із столом або ліжком, прикривши голову руками;
– якщо квартира на верхніх поверхах- виходимо на сходову клітку і спускаємося на кілька поверхів, щоби доступ до вулиці був ближчим. У жодному разі ліфтом користуватися не можна;
– приготуйте заздалегідь сумку для виходу і поставте її біля дверей. У сумку треба покласти питну воду, їжу, яка не тече і не псується (снеки, батончики, деякі фрукти), ліхтарики, зарядні пристрої, документи, набір необхідних ліків, ключі від квартири та машини.
– для дітей прихопіть улюблені іграшки та книжки.
Одяг і взуття:
– вуличний одяг має також бути напоготові біля входу. На перевдягання часу немає, тому виходимо у тому, в чому були. У періоди обстрілів лягати спати вже у зручному теплому одязі, наприклад, спортивному костюмі;
– взуття має бути максимально зручним, без підборів та шнурків. Принцип: за стрибнути та побігти.
Домашні улюбленці:
– звісно, беремо з собою. Заздалегідь продумуємо, як уночі тримати їх у межах досяжності, щоб при обстрілах не витрачати час на пошуки переляканої тварини. Можна залишити улюбленця спати у своїй кімнаті або з вечора надіти нашийник чи посадити у переноску.
ЯКЩО ОБСТРІЛ ЗАСТАВ НА ВУЛИЦІ:
– якщо обстріл почався, коли ви на вулиці, то важливо швидше лягти на землю. Спочатку при польоті снаряда чується свист (або шарудіння), потім відразу вибух;
– щойно почули вибух – падайте на землю. Знаходимо будь-яку стіну-укриття: бетонний блок, стіна. Найбільшу небезпеку при обстрілах становлять уламки, тому що нижче ви до землі – то безпечніше.
Як саме лягаємо: ниць, голова опущена, руки прикривають потилицю, дітей максимально прикрити собою. Не підіймаємо голову й не рухаємось без потреби.
ЯКЩО ВИ В АВТОМОБІЛІ:
– зупиняємось і повністю глушимо мотор, виходимо з машини й лягаємо на землю так, як описано вище, використовуючи машину як укриття. У періоди надзвичайних ситуацій музику в машині не включаємо, а вікна відкриваємо, щоби одразу почути сирену чи вибухи. Про повітряну тривогу в Україні наразі повідомляють міські державні адміністрації у своїх соцмережах. Важливо – після повітряної тривоги принаймні 10 хвилин не виходити з укриття або не продовжувати рух і залишатися у тому ж положенні, якщо ви на вулиці.
ПІД ЧАС МАСОВИХ ЗАВОРУШЕНЬ:
– зберігайте спокій і розсудливість
– під час перебування на вулиці — залиште місце масового скупчення людей, уникайте агресивно налаштованих людей
– не піддавайтеся на провокації
– надійно зачиняйте двері; не підходьте до вікон і не виходьте на балкон
– без крайньої потреби не залишайте приміщення
Де ховатися:
– Найбезпечніше ховатися у бомбосховищі, тому що там є вентиляція, потужне перекриття та кілька виходів, на відміну від підвалів. Також підходять для укриття метро, підземні переходи, траншеї, оглядові ями в гаражах або на СТО, але саме ті, в яких є доступ повітря;
– для укриття під час обстрілу не підходять під’їзди, багатоповерхові будинки, захаращені підвали – все це може обвалитися під час бомбардування.
– також не ховайтеся під машинами, автобусами, під стінами магазинів чи офісів. Через вибухову хвилю зверху летітиме скло. Не ховайтеся серед будь-яких контейнерів, ящиків, будматеріалів – вони можуть спалахувати.
ЗАГАЛЬНІ ПОРАДИ:
– коли починаються сирени, намагайтеся не панікувати, насамперед при дітях;
– спілкуйтеся з сусідами та незнайомими людьми. Небезпека зближує, допомога іншим людям дає деяке відчуття контролю ситуації.
– варто знайти кілька сімей із сусіднього будинку й домовитися про взаємовиручку, щоби був запасний плацдарм, якщо щось трапиться з вашим будинком.
– створити відчуття стабільності допомагає рутина. Через “не хочу” потрібно робити те, що перебуває у зоні нашого контролю: прибирання будинку, догляд за собою, заняття з дітьми.
– не піднімати із землі незнайомі предмети. Снаряди можуть бути касетними, і місцевість у результаті застосування спеціальних боєприпасів може бути замінована. Бойові елементи касетних боєприпасів та снаряди, які не підірвалися, можуть вибухнути від найменшого дотику.
Не можна використовувати для укриття:
– під’їзди будинків;
– місця під технікою (вантажівкою, автобусом);
– непідготовлені для укриття підвали;
– проходи поміж штабелями, контейнерами, будівельними матеріалами;
– укриття, розташовані ближче 30-50 метрів від багатоповерхових будівель.
Якщо можливості покинути будівлю немає:
– займіть найбільш вигідну позицію: це можуть бути отвори дверей, кути приміщень (якщо в куті стоїть стіл, можна сховатися під ним), місця під балками, каркасами;
– тримайтеся подалі від вікон, не виходьте на балкони;
– за можливості перекрийте газ, воду, знеструмте приміщення.
Якщо трапився завал у зруйнованому будинку:
– обов’язково кличте на допомогу (повідомте, де ви знаходитесь і що з вами сталося);
– якщо вас почули, спокійно чекайте, поки розбирають завал.
Якщо вас не почули, що робити?
– спробуйте без різких рухів вивільнити руки та ноги;
– оцініть навколишню ситуацію (чи бачите, що на вас впало; чи можете самостійно розібрати завал);
– за можливістю обережно розберіть завал, не чіпайте те, на чому все тримається;
– якщо не впевнені у своїх силах – кличте на допомогу;
– якщо є можливість, намагайтесь сповістити про себе всіма можливими способами: зателефонуйте, стукайте по трубах (інших металевих предметах);
– за можливості надайте собі першу домедичну допомогу;
– спробуйте чимось вкритися, щоб не втрачати тепло, та дочекатися на допомогу.
ОБЕРЕЖНО! ВИБУХОНЕБЕЗПЕЧНІ ПРЕДМЕТИ
Під вибухонебезпечними предметами слід розуміти будь-які пристрої,
засоби, підозрілі предмети, що здатні за певних умов вибухати:
• вибухові речовини;
• боєприпаси:
− бойові частки ракет та авіаційні бомби;
− артилерійські боєприпаси (снаряди, міни);
− інженерні боєприпаси (протитанкові і протипіхотні міни);
− ручні гранати та стрілецькі боєприпаси (набої);
• піротехнічні засоби:
− патрони (сигнальні, освітлювальні, імітаційні, спеціальні);
− вибухові пакети та петарди;
− ракети (освітлювальні, сигнальні);
− димові шашки;
• саморобні вибухові пристрої:
− саморобні міни-пастки;
− міни-сюрпризи, що імітують предмети домашнього побуту, дитячі іграшки або речі, що привертають увагу.
ВИЯВИВШИ ВИБУХОНЕБЕЗПЕЧНИЙ ПРИСТРІЙ:
- Візуально переконайтеся, що поруч з вами небезпечний пристрій або боєприпаси. Ні в якому разі не підходьте до вибухівки та не чіпайте її.
- Відійшовши на безпечну відстань, зробіть фотографії та відеозаписи вибухонебезпечного предмету та повідомте до Національної поліції, ДСНС (тел. 102, 101).
- Позначте місце як небезпечне (обережно залиште вказівний символ або напис поруч, щоб правоохоронці знайшли вибухівку).
- Залиште небезпечне місце, заберіть дітей, якщо вони є поруч, та відійдіть якомога подалі. Не повертайтеся та скажіть іншим людям, щоб вони трималися далеко від боєприпасів.
УВАГА!!! Обережно ходіть та дивіться під ноги, оскільки поруч можуть лежати інші підозрілі предмети.
Підозрілі предмети
Ознаки підозрілих предметів, які можуть виявитися вибуховими пристроями, такі: наявність дротів, малої антени, скотчу, підозрілих звуків (цокання годинника, клацання), джерел електричного живлення (батарейок,
акумуляторів), розтяжки з дроту (шпагату, мотузки), незвичне розміщення, а також невластивий, специфічний запах.
Якщо виявлено підозрілий предмет у під’їзді будинку:
– не залишайте без уваги річ, яка не має там перебувати;
– опитайте мешканців будинку, щоб установити особу, яка цю річ залишила;
– якщо власника не визначили, негайно повідомте про знахідку чергові служби МВС, СБУ, ДСНС та місцевого підрозділу з питань цивільного захисту.
Якщо виявлено підозрілий предмет у громадському транспорті:
– не залишайте без уваги забуту або бездоглядну річ;
– зверніть увагу людей, що є поруч з вами, на таку річ й опитайте їх, намагаючись визначити власника або особу, яка могла цю річ залишити;
– якщо власника не визначено, негайно повідомте про знахідку водія (машиніста) транспортного засобу.
Якщо виявлено будь-де підозрілий предмет, то:
– не чіпайте, не відкривайте та не переміщуйте його;
– зафіксуйте час його виявлення;
– не використовуйте мобільні телефони та засоби радіозв’язку;
– обов’язково дочекайтеся прибуття оперативно-слідчої групи, фахівців МВС і ДСНС та вкажіть місце розташування підозрілого предмета;
– простежте, щоб люди відійшли на безпечну відстань від знахідки.
ОБІЗНАНІСТЬ – ВАША БЕЗПЕКА! ВСЕ БУДЕ УКРАЇНА!


