Культурно – просвітницький захід «Леся Українка: сила таланту і духу» в бібліотеці ЖПЛ ЖОР

Я не на те, слова, ховала вас
і напоїла крів’ю свого серця,
щоб ви лилися, мов отрута млява,
і посідали душі, мов іржа.
Промінням ясним, хвилями буйними,
прудкими іскрами, летючими зірками,
палкими блискавицями, мечами
хотіла б я вас виховать, слова!
Щоб ви луну гірську будили, а не стогін,
щоб краяли, та не труїли серце,
щоб піснею були, а не квилінням.
Вражайте, ріжте, навіть убивайте,
не будьте тільки дощиком осіннім,
палайте чи паліть, та не в’яліть!

1871, 25 лютого в Новограді-Волинському в родині дійсного статського радника, мецената, члена «Старої громади» Петра Косача та Ольги Драгоманової-Косач (письменниці Олени Пчілки) народилася відома поетка, драматургиня, перекладачка і громадська діячка Лариса Косач, що увійшла в історію української і європейської літератури під іменем Леся Українка.

В бібліотеці Житомирського професійного ліцею проведено культурно – просвітницький захід «Леся Українка: сила таланту і духу». Бібліотекарка Леся Слюсар розповіла здобувачам освіти групи КК 12 про непростий життєвий і творчий шлях Лесі Українки, про суперечливий процес її становлення як української письменниці в умовах імперської дійсності.

Все її життя було боротьбою: з хворобою, із суспільними догмами, за право бути українкою, мати власну думку, жити своїм розумом, не бути ні від кого залежною.

Леся Українка народилася в родині Косачів, яка належала до аристократії, але при цьому всіляко підкреслювала свою українськість. Усі змалечку розмовляли українською, діти носили народні строї.

Псевдо «Українка» запозичила від рідного дядька, Михайла Драгоманова, який підписувався «Українець». Вперше так підписала свої вірші у тринадцять років у львівському часописі «Зоря», а в чотирнадцять опублікувала першу поему «Русалка».

Леся Українка була надзвичайно працездатною. Свою «Лісову пісню» вона написала за 12 днів. А поему «Одержима» – за одну ніч. Загалом повне зібрання творів Лесі Українки становить 14 томів.

Могла стати першою в Україні жінкою-композитором, мала абсолютний слух і надзвичайний хист до музики. У 5 років почала грати на роялі і написала власну музичну п’єсу. Але  кар’єрі завадила хвороба.

Також Леся прекрасно малювала, зокрема й морські пейзажі. Її називали першою жінкою-мариністкою в українському мистецтві. На жаль, збереглася лише одна картина Лесі Українки олійними фарбами.

Леся Українка разом з Оленою Пчілкою, Наталею Кобринською, Ольгою Кобилянською та іншими письменницями мала величезний вплив на розвиток феміністичної течії в українській літературі

Леся не лише писала власні твори, але й активно займалася перекладами, адаптуючи європейську класику до українського читача.

Боротьба за здоров’я змушувала побувати в багатьох європейських країнах. Останні роки прожила в Єгипті та Грузії. Померла 1 серпня 1913 року в грузинському селищі Сурамі. Похована у Києві на Байковому кладовищі.

Здобувачі освіти групи КК 12 ознайомилися з книжковою виставкою «Лесині джерела», яка присвячена геніальній українській письменниці Лесі Українці. В цій виставці представлено книги з ліричними віршами, поемами, драматичними творами відомої української поетеси, а також публікацій з періодичних видань, присвячених дослідженню її творчості.

Присутні переглянули відеофільм «Леся Українка. Цікаві факти», який підтверджує, що Леся Українка – непересічна особистість зі світоглядом, який був прогресивним для її покоління та залишається актуальним донині.

До проведення заходу долучилися класний керівник групи КК 12 Олена Кухаренко та класний керівник групи КК 11 Людмила Михніцька. Вони розповіли здобувачам освіти про Літературно-меморіальний музей Лесі Українки в Новограді-Волинському.

Музей Лесі Українки — літературно-меморіальний комплекс, основою якого є помешкання, в якому народилася Леся Українка.

У музеї експонуються оригінальні речі родини Косачів-Драгоманових, їхніх друзів: українське вбрання, прикраси та ін.

У  відділі  вшанування пам’яті Лесі Українки зібрана літературна спадщина поетеси, переклади її творів, сувенірна продукція, присвячена ювілейним і пам’ятним датам.

Леся Українка – геніальна поетеса, громадський діяч, сильна жінка з непростою долею, її творчість – справжній гімн любові до життя, силі духу та витримці. “Ні, я жива, я буду вічно жити, я в серці маю те, що не вмира…”, – слова, написані так давно, сьогодні актуальні як ніколи.

Ми у Facebook

Залишити відповідь