
Крим- це Україна!
18 травня 1944 р. – трагічна дата в нашій історії, день масової депортації кримськотатарського народу, коли звинувачені в «колабораціонізмі» з нацистським окупаційним режимом, «зраді Батьківщині» кримські татари – від немовлят до людей похилого віку – були позбавлені рідної домівки і відправлені на спецпоселення до Середньої Азії та інших регіонів Радянського Союзу. Довгим і нелегким був шлях до повернення, облаштування корінного народу Криму на своїй землі.
Колабораціоні́зм (від фр. collaboration — «співробітництво») — співпраця населення або громадян держави з ворогом в інтересах ворога-загарбника на шкоду самій державі чи її союзників. У роки Другої світової війни колабораціонізм був явищем розповсюдженим — і мав місце практично в кожній окупованій країні.
Депортація — примусове переселення, вигнання чи висилка з постійного місця проживання або з держави окремих осіб чи народів. Застосовується як засіб карного чи адміністративного покарання.
Геноци́д (від грец. γένος — рiд, плем’я та лат. caedo — вбиваю) — цілеспрямовані дії з метою знищення повністю або частково окремих груп населення чи цілих народів за національними, етнічними, расовими, корисними або релігійними мотивами.
Так Крим – це Україна! Щороку 18 травня у світі відзначають пам’ять жертв депортації кримців. В Україні з 2014 року цього дня офіційно відзначають день боротьби за права кримськотатарського народу. А з 2016 року – день пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу.Операція радянських військ з вигнання нацистських окупантів з території Кримського півострова почалася 8 квітня 1944 року і завершилася в ніч на 13 травня. Ще до завершення боїв, 22 квітня в доповідній записці на ім’я Лаврентія Берії кримські татари були звинувачені в масовому дезертирстві з лав Червоної армії.
Під час головної хвилі депортації (18-20 травня) виселено 180 014 осіб, для перевезення яких було використано 67ешелонів. Упродовж року до завершення війни від голоду, захворювань та виснаження загинуло понад 30 тис. кримських татар. Українські архіви зберегли чимало документальних свідчень депортації і повернення кримських татар – це переважно документи, що висвітлюють спогади депортації, життя на чужині та повернення кримськотатарського народу на історичну Батьківщину, проблеми їх облаштування в Криму як за радянських часів, так і за часів незалежної України.
Депортація мала катастрофічні наслідки для кримських татар в місцях заслання. Не меншої шкоди зазнало господарство Криму, позбавлене досвідчених працівників.
І на українському, і на кримськотатарському прапорах однакові кольори, але значення у них різне. Жовтим кольором на кримськотатарському прапорові зображено тамгу. Тамга – це символ кримськотатарського народу, родовий знак династії Гіреїв. Існує версія про те, шо жовтий колір тамги – це колір золота, який символізує фізичну і духовну чистоту, а голубий – це колір скорботи. Якщо ці кольори зливаються, то дають зелений – колір життя, безсмертя, істини. Упродовж історії знак тамги використовували на прапорах, монетах, яликах, спорудах, могильних каміннях, різних предметах.Українці в лавах об’єднаних націй перемогли агресора.
Амет-Ха́н Султа́н – національний герой кримськотатарського народу. Радянськийльотчик–ас, учасник Другої світової війни. 30 червня 1945 року за успішне проведення 603 бойових вильотів, збиті особисто 30 літаків противника різних типів і 19 літаків ворога, збитих в групових боях, удостоєний звання двічі Героя Радянського Союзу. З 1947 до 1971 року — льотчик-випробувач. Заслужений льотчик-випробувач СРСР, єдиний радянський льотчик, який випробував понад 50 типів літальних апаратів: ним випробувано в повітрі 107 одиниць техніки. У травні 1944 року командування полку дозволило Амет-Хану відвідати батьків у Алупці. Разом з ним в Алупці три дні гостював Герой Радянського Союзу Павло Головачов. Під час перебування у батьків Амет-Хан довідався, що його брата Імрана звинувачено у «пособництві окупантам» і арештовано. Саме на час перебування льотчиків у Алупці припала операція НКВС з примусової депортації кримських татар. НКВСівці хотіли забрати і матір льотчика Насібу, за яку вступився син. Невідомо чим би закінчився конфлікт, якби не втручання Головачова. Врешті завдяки заступництву командувача 8-ї армії генерала Хрюкіна та з огляду на бойові заслуги Амет-Хана, було дозволено не виселяти матір Героя Радянського Союзу до Узбецької РСР: Тимофій Тимофійович Хрюкін допоміг Амет-Хану відправити батьків у станицю Привольна Краснодарського краю до своїх батьків, де мати і батько Амет-Хана жили до повернення в Алупку після війни.
Відзначати 18 травня – це не просто данина пам’яті жертвам депортації, це частина боротьби, яка, на жаль, триває і сьогодні. Зараз ми бачимо фактично повторення подій 1944 року, коли відбулося виселення корінного народу з півострова і зачистка Криму від кримських татар.Не важливо, якою мовою ми розмовляємо, хто ми за національністю, яку релігію сповідуємо – ми завжди повинні бути людьми! Адже від того якими будемо ми, залежить світ, в якому житимуть наші нащадки!
ВИКОРИСТАНІ ДЖЕРЕЛА:
- Ми-єдина Україна! Пісня// Відео кліп. URL: https://www.youtube.com/watch?v=4Zo8yArOVe4
- 1944: депортація кримських татар // 10 запитань історику//Відео фільм. URL:
- Депортація кримських татар – ще один геноцид, скоєний Москвою//Історія обману// Документальний фільм. URL:https://www.youtube.com/watch?v=v1H23s58uI8
- «Шлях»//Документальний проєкт //Суспільного про кримських татар. URL:https://www.youtube.com/watch?v=yI40bPyAyXs