22 січня – День Соборності України

Велична і свята, моя ти Україно,
Лише тобі карать нас і судить.
Нам берегти тебе, Соборну і єдину,
І нам твою історію творить!
Ліна Костенко

22 січня – особлива дата в історії України. У цей день ми відзначаємо два важливих свята – проголошення незалежності Української Народної Республіки й Акт Злуки українських земель. Саме Акт Злуки й ліг в основу сучасного Дня Соборності України. Офіційно це свято встановлене Указом Президента України «Про День Соборності України» від 13 листопада 2014 року № 871.
105 років тому – 22 січня 1918 року – Українська Народна Республіка проголосила незалежність і боролася за право бути «самостійною, ні від кого незалежною, вільною, суверенною державою українського народу». Цей факт руйнує твердження російської пропаганди, буцімто Української держави не існувало, її вигадали більшовики.
22 січня 1918 року вперше у XX столітті українці проголосили незалежність власної держави – Української Народної Республіки. 24 серпня 1991-го відбулося її відновлення.
Проголошення соборності УНР і ЗУНР 22 січня 1919 року – історичний акт об’єднання українських земель в одній державі, що увінчав соборницькі прагнення українців, розділених кордонами тогочасних імперій. На початку ХХ століття після падіння імперій українці об’єдналися у власній державі.
Сьогодні, через трохи більше століття після проголошення Акта Злуки, ми обʼєднані у відстоюванні своєї незалежності і держави. А після перемоги над російським агресором Україна відновить свою соборність.
Український Інститут національної пам’яті пояснює, що слово «соборність» — багатозначне. Це й об’єднання всіх земель, на яких проживає певна нація, і територіальна цілісність держави, але найголовніше — духовна згуртованість усіх громадян країни.
Соборність — це не тільки пам’ять про спільне минуле, а й зусилля заради спільного майбутнього. На жаль, українцям протягом усього свого існування доводилось відстоювати своє право на життя як нації, однак саме ідея соборності завжди служила маячком у морі негараздів та вела нас до незалежності.
Нині історія знову повторюється. Українці зі зброєю в руках протистоять зовнішній агресії. Тепер наше завдання — відновити соборність, звільнивши та об’єднавши всі захоплені ворогом території включно з Донеччиною, Луганщиною та Кримом. Адже без цього неможливо говорити про суверенітет та незалежність нашої держави.
За часів радянського тоталітарного режиму проголошення незалежності УНР і День Соборності не відзначалися. Зі встановленням радянської влади всі українські свята були витіснені з суспільного простору. Пам’ять про об’єднання УНР і ЗУНР зберігали мешканці Західної України й українська політична еміграція в країнах Західної Європи й Америки. 22 січня там урочисто відзначали свято незалежності та соборності Української держави.
Перше по справжньому масштабне відзначення свята Соборності відбулося 22 січня 1939 року в Карпатській Україні в місті Хусті.
Головна традиція в День Соборності – це «живий ланцюг», який українці вибудовують, символізуючи об’єднання українських земель і державну єдність. Історія цієї традиції починається в 1990 році – тоді «живий ланцюг» простягнувся з Києва до Львова та Івано-Франківська, Стрия, Тернополя, Житомира та Рівного. За різними оцінками, участь в акції взяли близько трьох мільйонів чоловік.  Відтоді це стало доброю традицією, яку щороку влаштовують у різних куточках України.
Ідея соборності була й залишається базовою національною цінністю українців. А нині вона є передумовою успіху нашого спротиву зовнішній агресії. 
Цьогорічна кампанія до Дня Соборності України проходить під гаслом «Україна соборна. Разом до Перемоги!».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *